“کلینیک خدمات روانشناسی و مشاوره”

گرچه روانشناسی علم نوینی است و در بسیاری از متون تاریخچه روان شناسی، منشاء این علم به اروپا نسبت داده می شود ؛ ولی این دانش در ایران باستان قدمت طولانی دارد. بیش از یکهزار سال قبل روان شناسی در ایران  با نام سیمیا شناخته شده و به کار برده می شده است. چنانچه در متون قدیمی و حتی در تفسیر المیزان تعریف علم سیما به شرح زیر آورده شده است. “سیمیا علمی است که انسان به وسیله یادگیری آن قدرت برای انجام کارهای خارق العاده پیدا می‏کند؛موضوع این علم هماهنگ ساختن و مخلوط کردن قواى ارادى با قواى مخصوص مادى است؛ که با این کار شخص می تواند، در امور طبیعی و قوه خیال دیگران تصرف کند، و آن را سحر دیدگان می نامند، و این فن از تمامى فنون سحر مسلم‏تر و صادق‏تر است.” (تفسیر المیزان – علامه طباطبایی). به تعبیر متون پزشکی در ایران باستان ، این علم از آمیختن قوایِ ارادی با قوای مادی خاص برای دست یابی به تصرّفات  خاصّی در امور طبیعی، مانند تصرف در خیال مردم و تغییر آن، بحث می کند. به عبارت دیگر هماهنگ ساختن و خلط کردن قوای ارادی با قوای مخصوص مادی می‌باشد.

در فرهنگ غرب سیمیا (Symia) به معنای عشق به زندگی و آغاز اندیشه ها و راهکارهای نوین است. همچنین لقب فردی مهربان و با روحیه نیرومند است که دیگران راشیفته خود می سازد ، فلسفه دلنشین داشته و با معنا بخشیدن به تجربه اهداف تازه و پیشرفت را  جستجو می کند.

مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره سیمیا که توسط آقای دکتر سعید ملیحی الذاکرینی تأسیس شده ، ضمن افتخار به گذشته این علم در ایران ، سعی دارد خدمات گسترده ای در حیطه های مختلف تشخیصی – درمانی – آموزشی و پژوهشی در حیطه های بزرگسالان ، کودکان و نوجوانان  ارایه کند.

مدیریت کلینیک رشد کودک و نوجوان  را خانم دکتر راحله کرم پور که از استادان برجسته روانشناسی کشور هستند  برعهده دارند .

مرکز سیمیا نخستین مرکزی  است علاوه بر ارایه خدمات وسیع به ابعاد مختلف سلامت روانی و جسمانی هموطنان عزیز ، مجهز به کلینیک فوق تخصصی برای رشد و اختلالات رشدی در کودکان می باشد. در برخی مراکز ، خدمات روانشناسی کودک  و نوجوان توسط افرادی ارایه می شود در این زمینه تجربه دارند ولی مدرک تخصصی روانشناسی رشد یا روانشناسی کودک و نوجوان ندارند. اما حضور خانم دکتر کرم پور فوق تخصص روانشناسی کودک و نوجوان (دارای مدرک دکتری روانشناسی کودک و نوجوان از انستیتو ویگوتسکی مسکو- PhD in Developmental Medical Psychology) از کشور روسیه داشته و پروانه اشتغال تخصصی روانشناسی کودک و نوجوان ایشان به تأیید سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی رسیده است و سال ها تجربه تدریس دانشگاهی در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد و کارشناسی دروس تخصصی کودک و نوجوان را در ایران و خارج از ایران داشته اند ؛  و همراهی گروه متخصصین گفتار درمانی و کاردرمانی و هنردرمانی مختص کودکان با ایشان سبب شده که  کلینیک بالینی – رشد مرکز سیمیا چهره شاخص و متمایز پیدا کند.

“پروانه تاسیس مرکز”

 

markazSymia1